✨ Nye nla.no er lansert! Vi finjusterer fortsatt, så mindre feil kan forekomme.

Journalistikk, medier og kommunikasjon (JMC) – Det offentlige ordskaps sosiale ansvar

Ledet av professor Terje Skjerdal undersøker JMC-forskningsgruppen medienes og journalistikkens avgjørende rolle som institusjoner for sosialt ansvar. Vi forstår medier ikke bare som et speil av samfunnet, men som en formende kraft som påvirker offentlig opinion, stiller makten til ansvar og fremmer dialogen som er avgjørende for et velfungerende demokrati. Vårt arbeid undersøker den etiske dannelsen av journalister og medienes ansvar i en tid preget av fragmentering og desinformasjon.

JO_ Terje Skjerdal_2018_MG_1898

Vårt kjerneengasjement: Ansvar for den offentlige sfæren

JMCs forskning bygger på troen på at et ansvarlig medielandskap er en hjørnestein i sosial tillit og demokratisk motstandskraft.

Vi fokuserer på:

  • Journalistisk etikk og roller: Studere hvordan journalister navigerer sitt samfunnsansvar i ulike politiske og kulturelle kontekster.

  • Medieutvikling: Bygge kapasitet for robust og etisk mediepraksis i Øst-Afrika og andre regioner.

  • Bekjempelse av digital skade: Forske på hvordan man kan forebygge hatprat og voldsfremmende atferd i digitale rom.

Teoretiske grunnlag: Danning i og gjennom medier

Vår forskning kobler medieetikk med dannelsesteori og undersøker hvordan mediebruk former borgeridentitet, og hvordan journalistutdanning former profesjonell karakter.

Konklusjon: Demokratiets voktere

JMC-gruppen gir doktorgradsprogrammet en kritisk forståelse av medienes formende kraft. Vi utforsker hvordan sosialt ansvar virkeliggjøres gjennom kommunikasjon – og hvordan det kontinuerlig må fornyes for å opprettholde et levende demokrati.

Terje S. Skjerdal

Terje S. Skjerdal

Professor

NLA Høgskolen Gimlekollen, Kristiansand

Journalistikk, medier og kommunikasjon