✨ Nye nla.no er lansert! Vi finjusterer fortsatt, så mindre feil kan forekomme.

Hvordan studier i interkulturell kompetanse åpner nye dører

Ingeniør Doksæter studerer interkulturelle fag ved NLA for å bedre forstå kulturforskjeller i jobben sin.

student iks dokseter

For mange kan studier ved siden av en hektisk jobb virke utfordrende, men for en ingeniør med lang erfaring fra oljebransjen ble interkulturelle studier ved NLA Høgskolen en døråpner – både personlig og profesjonelt.

– Jeg valgte å starte på interkulturelle studier ved NLA etter mange år i arbeidslivet. Det å kunne kombinere nettstudier med jobb har vært en fantastisk mulighet, forteller Ida Doksæter, som startet på årsstudiet høsten 2022.

Arbeidet i oljebransjen innebærer daglig kontakt med kolleger fra ulike land og kulturer. Dette vekket en interesse for å lære mer om hvordan kulturforskjeller påvirker arbeidsmiljøet og kommunikasjonen. Etter å ha fullført årsstudiet, bestemte hun seg for å fortsette på en bachelorgrad ved NLA som hun planlegger å fullføre våren 2026.

Læring som gir resultater

– Studiene har gitt meg ny innsikt, både om meg selv og andre. Jeg har lært hvordan vi kan håndtere og løse utfordringer knyttet til interkulturelle problemstillinger i samfunnet. Dette er en kompetanse som er verdifull uansett hvor man jobber, sier hun.

Gjennom studiene har hun også fått mulighet til å delta i et kort utvekslingsopphold via Erasmus+, ved Masaryk Universitet i Brno, Tsjekkia.
– Det var utrolig spennende å studere interkulturelle temaer i et internasjonalt miljø. Oppholdet gav meg ny forståelse som jeg nå bruker i arbeidshverdagen for å skape et bedre arbeidsmiljø og bedre samspill med kolleger fra ulike kulturer.

Et studium for fremtiden

Interkulturelle studier handler ikke bare om å forstå andre kulturer, men også om hvordan man kan bygge bro mellom ulike perspektiver og skape dialog.
– I en verden som blir stadig mer globalisert, er interkulturell forståelse viktig i mange bransjer – fra privat næringsliv til offentlige etater og utdanningsinstitusjoner. Studiet ved NLA har også engasjerende lærere som virkelig får emnene til å leve, forteller hun.

– Jeg har underveis lært mye som jeg kan ta med meg inn i min egen arbeidshverdag i møte med mennesker fra flere ulike kulturer, slik at både jeg og de kan få et bedre arbeidsmiljø og en bedre forståelse av hverandre både på jobb og privat. Jeg ser nå viktigheten av å ha en interkulturell forståelse, og tenker at dette er emner som er viktig å studere inn mot mange ulike bransjer, både i privat næringsliv, utdanningsinstitusjoner og offentlige etater. 

Publisert11.11.25Oppdatert11.11.25

Finn flere nyheter

_DSC5878-2

Frå utfordringar til moglegheiter: Slik vil Studentparlamentet løfte NLA-studentane

Maren Arntsen tek fatt som ny leiar for Studentparlamentet ved NLA Høgskulen. Med bakgrunn frå innovasjon, marknadsføring og leiing ved Hauge School of Management vil ho løfte studentane sine stemmer og gjere utfordringar om til moglegheiter.

Forskningsbilder 2020 Breistein-29

Ph.d. i sosialt ansvar og danning

NLA Høgskolen har nylig sendt inn søknad om akkreditering av et nytt ph.d.-program i sosialt ansvar og danning.

content

NLA deltok på symposiet TILHUG på Stord og Moster Amfi

Nylig ble symposiet TILHUG arrangert av Høgskulen på Vestlandet (HVL), med program på både campus Stord og på Moster Amfi. NLA Høgskolen var med som samarbeidspartner, sammen med Høgskulen i Volda, Sunnhordland museum, Geopark Sunnhordland og Moster Amfi.

group-of-school-children-standing-on-field-trip-in-2025-10-11-13-58-20-utc

Trua kan ikkje optimaliserast

Ein gong i urtida, for sånn ca 35-40 år sidan, var det ikkje vanleg at foreldre, langt mindre besteforeldre, møtte opp på alle fotballkampar eller turnframsyningar til barn og barnebarn.

Carol

Afrikanske perspektiver på medier og makt

I afrikanske nyhetsmedier blir fortellingene om menn og kvinner formet gjennom sjangre, språk og redaksjonelle valg som ofte speiler og forsterker etablerte maktstrukturer. Samtidig vokser det fram nye digitale rom der kvinner tar tilbake både kameraet og kontrollen over fortellingen.

Carl Håkon Solheim

Lar seg ikke skremme, vil bli lærer

Masteroppgaven er levert og i det fine sommerværet kan Carl Håkon Solheim senke skuldrene etter en femårs innsats på grunnskolelærerutdanningen ved NLA i Oslo.

Se flere nyheter